Služby

CEREC

Dokonalé zuby na počkání

Moderní stomatologie patří mezi nejrychleji se rozvíjející obory medicíny. Pokud jde o estetické úpravy chrupu, velký posun nastal především poté, co zubaři začali používat stomatologického robota CEREC. Tento přístroj se totiž umí skvěle vypořádat s rekonstrukcí poničených zubů. Díky CERECu dokáže zubní lékař svým pacientům na počkání zhotovit zubní korunky, fazety či jiné náhrady zubů. Využívá přitom celokeramické materiály, které jsou velice odolné, pevné, chrání zuby proti kazu a navíc výborně vypadají. Mnoho lidí ze showbyznysu s hollywoodským zářivým úsměvem má udělané zuby právě touto metodou, i když to na první pohled není znát.

Další podrobnosti k přístroji CEREC a jeho využití najdete ve stručných odpovědích na otázky.

Co to je CEREC?

CEREC je stomatologický robot, který umožňuje výrobu zubních náhrad, tedy korunek, fazet, můstků stejně jako inlejí a onlejí (náhrada zubních výplní) během jediné návštěvy u zubaře. Přístroj se skládá ze skeneru vybaveného 3D kamerou, obsahuje software, který navrhne 3D model zubní náhrady na základě pořízeného snímku, a konečně z obráběcího zařízení, jež vyfrézuje z keramiky požadovanou zubní náhradu během několika minut.

Pro jaké zubní ošetření jej stomatologové používají?

Přístroj CEREC používají lékaři pro zhotovení mnoha různých estetických náhrad zubů. Tedy zubních korunek, fazet, malých můstků, náhradu nevyhovujících šedočerných amalgámových a fotokompozitních výplní, při rekonstrukci částí zubů poničených vlivem kazu či ulomením.

V čem se liší použití CERECu od klasického zhotovení náhrad?

Základním rozdílem je především rychlost a také komfort při ošetření zubů. To probíhá během jediné návštěvy, v jediné ordinaci na počkání. Pacient se již nemusí spokojit s provizorní náhradou, zatímco čeká 1 až 2 týdny na zhotovení té definitivní v zubní laboratoři. Komfortní je skenování zubu kamerou, na rozdíl od klasického otiskování pomocí lžíce a otiskovací hmoty, které bývá pro pacienty nepříjemné.

Jak dlouho trvá zhotovení zubní náhrady?

Záleží na počtu zubů.  Jsme schopni udělat i 20 korunek či fazet za jediný den. To znamená, že pacient přijde v 8 hodin ráno do ordinace a ještě týž den večer, zhruba ve 21 hodin, odchází s krásným novým chrupem, který čítá 20 nových korunek. Ovšem většinou při větším počtu náhrad rozdělujeme práci na 2 až 3 dny. Je to pro pacienta komfortnější, aby nemusel strávit dlouhé hodiny s otevřenými ústy.

Nebolí to?

Lékaři provádí ošetření v místním znecitlivění, které je zcela bezbolestné.

Je estetická úprava přístrojem CEREC vhodná pro každého?

V podstatě ano. Je určena jednak pro pacienty s výrazně poškozeným chrupem, ale také pro ty, kteří sice mají zuby zdravé, ale nelíbí se jim třeba jejich zabarvení či tvar. Fazety si nechávají často zhotovit právě lidé se zdravými zuby, které ovšem nelze vybělit do požadovaného odstínu a také ti, kteří si chtějí upravit tvar zubů.

Jak je to s estetickými výsledky ošetření?

Lze říci, že zubní náhrady zhotovené pomocí stomatologického robota CEREC jsou ještě hezčí než ty standardní. Je to dáno precizností práce naších lékařů, kteří umí pomocí softwaru CEREC namodelovat zcela optimální tvary zubů. Je ovšem zapotřebí mít na paměti, že když lékař neumí s přístrojem perfektně pracovat, tak robot za něj dokonalou práci neodvede.