Péče o dočasné zuby

Ve věku jednoho roku by dítě mělo absolvovat první kontrolu u zubního lékaře. Doporučuje se, aby zubního lékaře matka navštívila již v těhotenství – maminka se dozví, jak a kdy začít pečovat o zoubky svého dítěte, na co si dát pozor a kdy je čas začít chodit s dítětem na pravidelné preventivní prohlídky.

Dočasné zuby vyžadují stejnou pozornost a péči jako zuby stálé. Při první návštěvě zubní ordinace se děťátko seznamuje s prostředím zubní ordinace, ohmatá si nástroje, seznámí se s lékařem i sestřičkou. Možná si i nechá spočítat zoubky.

Maminka se dozví, jakou zubní pastu používat a v jakém množství, také to, jak správně dítěti zoubky čistit. Včasné ošetření kazu v mléčném chrupu má značný význam pro ústní zdraví. Zkažené zoubky a ponechané kořínky povedou jen k bolestivým komplikacím, kterým jde předcházet.

Péče o stálé zuby

U dětí ve věku 5 – 6 let se prořezávají první stálé zuby. Pokud zubař uzná za vhodné, je možné zuby s hlubokými jamkami a rýhami na kousací ploše zapečetit. Rýhy a hluboké jamky jsou místa těžce přístupná pro kartáček a častěji zde dochází již po prořezání zubu ke vzniku zubního kazu. Pro předcházení tohoto stavu se do rýh a jamek aplikuje „pečetidlo“ – bílá výplň.